пʼятниця, 12 лютого 2016 р.


"Створення та використання мультимедійних засобів навчання на уроках образотворчого
мистецтва"
 РОЗДІЛ  І.   АКТУАЛЬНІСТЬ І ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ   ДОСВіду
         Сучасний світ постійно змінюється. Безперервний потік нової інформації, застосування комп’ютерних технологій практично у всіх галузях життя суспільства впливають на формування дитини і на сприйняття нею навколишнього світу.
         У Концепції загальної середньої освіти зазначено: «Освіта ХХІ століття — це освіта для людини ХХІ століття, це час переходу до високотехнологічного інформаційного суспільства, у якому якість людського потенціалу, рівень освіченості й культури всього населення набувають вирішального значення для економічного і соціального поступу країни». Тому сучасний урок вимагає від учителя пошуку нових методів подання інформації. Використання мультимедійних технологій якраз і допомагає підняти шкільний урок на якісно новий, сучасний рівень, сприяє розвитку дослідницьких, аналітичних, творчих здібностей не лише учнів, а й учителів.
         Урок образотворчого мистецтва — це урок образного сприйняття світу. Він пробуджує уяву, фантазію учнів, сприяє розвитку творчих здібностей, формує всебічно розвинену особистість. Метою сучасного уроку образотворчого мистецтва є формування художньої компетентності – здатної керуватися набутими художніми знаннями та вміннями, готовність використовувати отриманний досвід у самостійній діяльності згідно з універсальними загальнолюдськими естетичними цінностями та власними духовно-світоглядними позиціями.
Новітні інформаційні технології, електронні засоби навчального призначення дають можливість підвищити ефективність уроку мистецтва, створити такі умови, за яких всі учні залучаються до активної, творчої навчальної діяльності, процесу самонавчання, самореалізації, вчаться співпрацювати, критично мислити, аналізувати, висловлювати й відстоювати власні думки та ідеї. Таким чином, упровадження сучасних інформаційних технологій на уроках стає однією з актуальних проблем методики викладання предмета.
Уроки з використанням комп’ютера, проектора стають більш наочними і цікавими, а також дозволяють змінити саму технологію надання освітніх послуг. Електронні засоби навчального призначення забезпечують активізацію діяльності вчителя та учнів на уроці, сприяють здійсненню диференціації та індивідуалізації навчання, розвитку обдарованості, формуванню знань, посилюють міжпредметні зв’язки. Все це дає можливість покращити якість знань.
Останні роки  активно застосовується і широко використовується методика використання мультимедійних технологій на уроках, що дозволяє значно підвищити ефективність навчання і виховання. Познайомившись  з  цією  методикою,  намагаюсь  впроваджувати її  елементи на  уроках  образотворчого мистецтва та художньої культури,  пристосовуючи  до певних етапів уроку.

РОЗДІЛ 2.  ТЕОРЕТИЧНЕ  ОБГРУНТУВАННЯ ПРОБЛЕМИ
      Якщо кілька років тому на теренах української шкільної освіти мультимедійні технології вважали інноваційними і сприймали як віяння моди, то сьогодні їх широко впроваджують у навчальний процес багато освітніх закладів, вони забезпечують учнів і викладачів принципово новими можливостями роботи з довідковою інформацією.
Термінологія інформаційних технологій навчання і відповідні поняття ще не усталилися. Це повною мірою стосується і визначення поняття «мультимедійні технології».
Мультимедійна технологія — сукупність методів, прийомів і програмно-педагогічних засобів для реалізації навчально-виховної мети предмета, розв'язання окремих дидактичних та виховних завдань. Це така модель навчання, в якій запланований результат передбачає реалізацію визначеної мети навчально-методичного комплексу з використанням аудіовізуальних засобів та програмного забезпечення.
До засобів мультимедіа відносять традиційні ТЗН (телевізор, кодоскоп, фільмоскоп, аудіо магнітофон, програвач, радіо тощо) та сучасні аудіовізуальні засоби (комп'ютер, проектор, екран, відеомагнітофон, музичний центр, відеокамера, документ-камера, інтерактивна дошка та інші). Звернемо увагу на те, що й носії інформації дещо осучаснилися — від класичних грамплатівок, фотографій, ілюстрацій, репродукцій та, звісно, літературних джерел (книг, журналів, газет) тощо — до найпопулярніших сьогодні різноманітних дисків та флеш-носіїв.

РОЗДІЛ 3.   НАУКОВА  ДОСТОВІРНІСТЬ  І  ЗНАЧУЩІСТЬ ДОСВІДУ
Мультимедійні технології, як і будь-яка педагогічна технологія, відповідають основним критеріям технологічності:
•        системності (наявність логіки процесу, взаємозв'язку частин, цілісність);
•        керованості (можливість діагностики досягнення мети, планування процесу навчання);
•        ефективності (технологія слід вибирати відповідно до результатів і оптимальних затрат, гарантувати досягнення певного стандарту навчання);
•        відтворюваності (можливості застосування в інших однотипних навчальних закладах іншими суб'єктами).
До безперечних переваг мультимедійних технологій у шкільній практиці можна віднести:
·        Розширення сфери доступу до різних видів інформації (Іпіешеї;, електронні бібліотеки, довідники, книги, енциклопедії тощо);
·        Швидкість знаходження, передавання, опрацювання великого обсягу інформації;
·        Анімаційність та колористика матеріалу;
·        Зручне та компактне збереження (касета, дискета, диск) і тиражування програм;
·        Багаторазове та різнорівневе використання і коригування навчальних мультимедійних програм відповідно до психолога - вікових особливостей школярів та індивідуальних уподобань учителя;
·        Динамічність у створенні різних за ступенем складності схем, таблиць, кросвордів, ребусів, вікторин тощо;
·        Використання значного обсягу аудіовізуального навчального матеріалу (малюнки, фото, репродукції картин, карти, портрети, ілюстрації, аудіо-, відео- та кіно матеріали тощо) і можливість його творчого комбінування;
·        Унаочнення абстрактних теоретичних понять;
·        Моделювання навчальних ситуацій у просторі й часі (віртуальні екскурсії до музеїв і культурних центрів світу, подорожі до різних країн, історичних епох тощо);
·        Урізноманітнення методів, форм і прийомів навчання;
·        Ефективність використання мультимедіа у проведенні нестандартних уроків (урок-подорож, урок-вікторина, урок - семінар, урок-диспут і т.д.);
·        Можливість індивідуального, групового, колективного, самостійного та дистанційного навчання (взаємодія викладача й учня за допомогою комп'ютерних комунікацій) — використання інтерактивних технологій;
·        Проектна діяльність (дослідницькі, творчі, ігрові, інформаційні, практико-орієнтовані проекти);
·        Розвиток творчого потенціалу учня, його здібностей до комунікативних дій;
·        Розвиток умінь експериментально-дослідницької та культури навчальної діяльності;
·        Формування інформаційної культури учнів тощо.

РОЗДІЛ  4. НАЯВНІСТЬ  ЕЛЕМЕНТІВ  НОВИЗНИ ТА  ОРИГІНАЛЬНОСТІ
На уроках образотворчого мистецтва мультимедійні технології застосовуються при вивченні будь-якої теми уроку на певних його етапах. Завдяки мультимедіа навіть сухий теоретичний матеріал перетворюється на живу картину, а абстрактні поняття — на конкретні явища, видатні художники, творчі діячі— на живих особистостей, а їх твори та герої — на реальну минувшину. До того ж, при засвоєнні програмового матеріалу в учнів одночасно працює кілька видів пам'яті, зокрема, слухова й зорова.  Ще Я.А.Коменський у своїй праці "Велика дидактика" писав: "...Все, що тільки можна, давати для сприймання чуттям, а саме: видиме - для сприймання зором, чутне - слухом, запахи - нюхом, доступне дотикові - через дотик. Якщо будь-які предмети відразу можна сприйняти кількома чуттями, нехай вони відразу сприймаються кількома чуттями..." (Коменський Я. А. Велика дидактика//Вибр. пед. твори. - К., 1940, т.1,- с. 15.).
Також мультимедіа надають можливості проведення різних типів уроків, а також бінарних (згадаймо міжпредметні зв'язки) та інших нестандартних уроків (уроків-семінарів, уроків-подорожей, уроків-вікторин тощо).
Готуючись до уроків з використанням мультимедійних технологій, треба завжди пам’ятати, що такі технології виконують допоміжну функцію на уроці, вони забезпечують досягнення більшого ефекту в сприйманні та розумінні учнем мистецького твору. Вчитель повинен добирати матеріал, дотримуючи основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, диференційованого підходу, науковості та ін.    Комп’ютер не замінює вчителя, а лише полегшує його роботу. А для того, щоб вдало дібрати та використати аудіовізуальний матеріал, учитель сам повинен досконало володіти сучасними технологіями.
Завдяки мультимедіа на уроках образотворчого мистецтва я можу:
  • демонструвати репродукції картин та портрети художників;
  • здійснювати віртуальні екскурсії музеями світу, країнами, тобто перетинати кордони простору й часу;
  • працювати з різними видами технік; здійснювати роботу з термінами;
  • стежити за алгоритмом створення композиції;
  • аналізувати фрагменти композицій;
  • здійснювати музичний супровід, а також під час уроку користуватися Інтернетом.
Уроки з мультимедіа також дають змогу урізноманітнити навчально-виховний процес, залучити учнів до активної участі в ньому, сприяють поліпшенню рівня унаочнення навчального матеріалу, допомагають одержати вищий результат швидше і з меншими витратами сил та енергії у порівнянні з іншими технологіями. Так завдяки мультимедійному супроводу вчитель може збагатити урок додатковим матеріалом, що неможливо під час роботи зі звичайною шкільною дошкою. Учителю не треба відвертатися до дошки, тим самим він зберігає постійний контакт з класом і має можливість протягом усього уроку бачити реакцію учнів і вчасно реагувати на ситуацію. Як свідчить практика, завдяки мультимедіа вчитель економить на тридцять відсотків більше часу, ніж під час роботи зі шкільною дошкою.

 РОЗДІЛ 5. ПРАКТИЧНА  ЗНАЧУЩІСТЬ ДОСВІДУ
Вчителі образотворчого мистецтва та художньої культури , викладаючи ці предмети , зіткнулися з цілим рядом труднощів. Відсутність підручника , наочних посібників, репродукцій ускладнювало засвоєння програми з предмету. Неможливо описати картину словами, її треба, насамперед, побачити. На такому уроці використання наочності просто необхідно.
 Пройшовши ряд курсів для того, щоб освоїти інформаційні технології в освітньому процесі я чотири роки тому почала активно використовувати ІКТ на своїх уроках.
Під час проведення уроків образотворчого мистецтва я використовую:
мультимедіа-презентації, прикладом є:
-        
Урок образотворчого мистецтва в 6 класі. Тема: «Символізм української вишивки. Імітація вишивки в українському народному стилі з використанням геометричного, рослинного та тваринного мотивів». Презентація «Орнаменти та їх види»
-         Урок образотворчого мистецтва 5 клас: «Створення пейзажної композиції».
 Презентація до уроку в 6класі «Знайомство з поняттям спостережна перспектива; актуалізація знань про закони лінійної та повітряної перспективи»

 Також одним із часто застосованих на етапах уроку є слайд-шоу:
-         На уроці в 5 класі на тему: «Птахи тропічних лісів» було доцільним використання слайд-шоу «Різнобарвні птахи» ( додаток № 5)
-         Урок з художньої культури в 9 класі на тему: «Провідні музеї світу» неможливий без віртуальної екскурсії за допомогою слайд-шоу «Художні музеї світу» (додаток №6).
-         Урок образотворчого мистецтва в 7 класі на тему «Вулиця середньовічного міста» доповнює слайд-шоу «Середньовічне місто» (додаток №7)
Відео-нарізки:
-         Урок образотворчого мистецтва 5 клас на тему: «Ілюстрування української народної казки Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат». Демонстрація уривку мультиплікаційного фільму «Лисичка сестричка та сірий вовк» (додаток №8)
-         Урок художньої культури 9 клас на тему: «Екранні мистецтва» використала відео-нарізки з  к/ф «Малюк» (1921, режисер, виконавець головної ролі Ч. Чаплін), д/ф «Історія джазу» (2001.ВВС. Флорентайм фільм; м/ф «Старий і море» (1999 р. Художник, режисер О. Петров) (додаток № 9)
Відео-екскурсії:
-         Урок образотворчого мистецтва в 5 класі на тему «Петриківський розпис», відео-екскурсія до с. Петриківка Дніпропетровської області (додаток № 10)
-         Урок художньої культури в 11 класі на тему: «Паркова культура Європи» відео-подорож до Версалю та пейзажних парків Британії (додаток №11)
Аудіотеки:
         Для створення атмосфери комфорту, емоційного сприймання матеріалу та активізації творчості учнів на уроці обов’язковим є використання аудіозаписів. Наприклад дуже доцільним є використання «Золотої колекції» класичних музичних творів (додаток №12)
-         Урок образотворчого мистецтва в 7 класі на тему: Побудова сюжетної композиції за уявою «Прогулянка в осінньому парку. На етапі мотивації застосувала музичний запис пісні «Осінь, осінь по землі крокує» поєднавши його демонстрацією картин з осінніми пейзажами (додаток № 13).
Для зняття втоми доцільним вважаю застосування відео-фізхвилинок, які я застосовую на кожному своєму уроці. (додаток № 14)
Навчальні ігри, тести розміщені, як в Інтернеті (on-line), так і на різних    носіях (off-line), теж дають позитивний результат під час повторення та систематизації знань.
-         Урок художньої культури 9 клас на тему «Художні напрями і стилі»
на етапі закріплення і систематизації знань доцільно використовую мультимедійні навчальні тести (додаток №15)
На році образотворчого мистецтва в 6 класі на тему: «Історія мистецтв. «Первісне мистецтво»,  «Давній Єгипет», «Вавилон та Ассирія», «Давня Індія, Давній Китай», «Давня Греція», «Давній Рим» використала
мультимедіа-тренажер, на етапі закріплення знань (додаток №16).
Навчальні відеоролики.
-         Урок образотворчого мистецтва в 5 класі на тему: Створення композиції «Осіння симфонія». На етапі демонстрації послідовності роботи я застосовую замість пояснення вчителя навчальний  відео-ролик « Як намалювати осінній пейзаж» (додаток №17)
-         Урок образотворчого мистецтва в 7 класі на тему: Зображення на площині. Створення композиції за уявою «Вулиця рідного міста» також використовую відеоролик «Малюємо місто», з поетапним виконанням роботи (додаток №18)
Використання декількох мультимедійних засобів навчання дають можливість  на високому рівні розвивати вербально-логічний, наочно-дієвий, просторовий, візуальний тип мислення, завдяки тому, що поєднується слухове й зорове сприйняття навчального матеріалу. Прикладом поєднання різних видів мультимедійних технологій є урок образотворчого мистецтва проведений в 6 класі на тему: «Символізм української вишивки. Імітація вишивки в українському народному стилі з використанням геометричного, рослинного та тваринного мотивів» (додаток 19).
  РОЗДІЛ 7.  МОЖЛИВІСТЬ  ТВОРЧОГО  НАСЛІДУВАННЯ  ДОСВІДУ  ІНШИМИ
 Сучасній школі потрібні не тільки вчителі, які є звичайними носіями і трансляторами знань та вмінь, а й педагоги – мислителі, які можуть конструювати нові знання. Технології самі по собі не можуть виконати якісні виміри знань. Комп’ютер не замінює самого вчителя і в майбутньому замінити не зможе. Дійсно, інтелектуальний технічний засіб в певному ступені моделює діяльність вчителя. Але ця модель далека від спеціаліста-предметника, тим більше не претендує на роль педагога-вихователя. Сучасний учитель – це учитель, який, володіючи усіма элементами педагогічної майстерності, йде в ногу з часом і активно використовує інформаціонно-коммунікаційні технології в навчально-виховному процесі.   
     РОЗДІЛ 8. БІБЛІОГРАФІЯ                                                                        1. Радул В. В., Соціальна зрілість особистості вчителя: фактори формування/ В. В. Радул. -К. Вища шк., 2008. -240с.
2. Жаболенко М. В. Инновации в области использования информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе/ М. В. Жаболенко, Н. О. Жданова // Стратегія інноваційного розвитку системи вищої освіти в Україні: матеріали міжнародної науково-практичної конференції/ гол. ред. С. В. Смерічевська. - Донецьк: Кальміус, 2007 р.
3. Кочевой Р. А. Информационные технологиив процес се обучения/ Р. А. Кочевой //доп. Учасників V Всеукр. Наук. -метод. Конф. Впровадження нових інформаційних технологій навчання. - Запоріжжя:ЗДІА, 2005 р.            


понеділок, 8 лютого 2016 р.

Місяць лютий, у школі зустріч. 
 У книзі життя – наступний лист. 
 Дім наш знову усмішок повен, 
 Ви – його невмирущий зміст.




Як ми раді у світлу днину
Друзів знову своїх зустріть.
Рідна школо – шкільна родино!
Українського роду віть. 


Ось і знову зібралась велика сім’я,
Знову школа усіх вас вітає
Шле привіт усім випускникам
Щастя й успіхів в праці бажає.

неділя, 31 січня 2016 р.

4 лютого - 80 років від дня народження Бориса Миколайовича Мозолевського
(1936—1993), українського археолога, історика, поета


Мозолевський Борис Миколайович 
історик, археолог, скіфолог, поет
( 1936 – 1993 ) 

Марущак Віра Іванівна Біографічна довідка

      У нас є поети-політики, поети-художники... Поет-археолог наразі один - Борис Мозолевський. Його вірші пахнуть космічно-степовим вітром. Його поезія глибока, як небо України.
                     Ігор Павлюк 


      Мозолевський Борис Миколайович народився 4 лютого 1936 року в селі Миколаївка Веселинівського району на Миколаївщині в селянській родині. Батько загинув на фронті, мати виховувала Бориса сама, після закінчення сільської школи-семирічки Борис став вихованцем при Одеській спецшколі військово-повітряних сил. Після розформування школи був вихованцем однієї з частин ВМФ аж до вступу до військово-морського авіаційного училища в Єйську, яке не закінчив через дострокову демобілізацію.
      Після демобілізації переїхав до Києва, де протягом майже 10 років працював кочегаром на заводі залізобетонних виробів і з 1958 року заочно навчався на історико-філософському факультеті Київського державного університету, який закінчив 1964 року.
      Ще в школі проявився поетичний талант Бориса, отже в Києві він продовжував писати вірші. Після закінчення університету працював з 1965 до 1968 року редактором у видавництві «Наукова Думка» у Києві, редагуючи видання археологічної тематики. Цього часу він ближче знайомиться з археологією і, в одній з експедицій, з видатним українським археологом О. І. Тереножкіним. Це знайомство на довгі роки пов'язало Б. Мозолевського з археологією.
      Із 1969 до 1970 р. брав участь в експедиції, яка досліджувала Гайманову Могилу.
      Одна з найважливіших дат у житті Бориса Миколайовича – це 21 червня 1971 року. Під час археологічних досліджень Товстої Могили зроблено сенсаційну знахідку – багате скіфське поховання, серед скарбів якого була золота скіфська пектораль. Одягнувши її на шию і замаскувавши старою тілогрійкою, Мозолевський інкогніто доставив безцінну знахідку до Києва.
      Того ж року він став молодшим науковим співробітником Інституту археології АН УРСР. Після розкопок Товстої Могили Борис Мозолевський став одним із найавторитетніших дослідників великих скіфських курганів. 1979 року видавництво «Наукова думка» випустило його монографію «Товста Могила», прекрасно ілюстровану й художньо оформлену. 1980 року він блискуче захистив кандидатську дисертацію; тема якої – скарби з Товстої Могили. Із 1986 року і до кінця життя Борис Мозолевський працював завідувачем відділу, потім– сектору скіфської археології Інституту археології НАНУ. У ці роки він займався проблемами етногеографії Скіфії, паралельно проводячи польові дослідження. Останні два роки працював над докторською дисертацією, яку так і не встиг завершити.
      Борис Миколайович також не опублікував автобіографічну ліричну поему «Думу про степ». За нього це потім зробили його дружина, професійний редактор Віра Данилівна Мозолевська.
      З іменем Бориса Мозолевського в українській археології пов’язано багато чудових відкриттів. Достатньо пригадати Хомину, Денисову, Завадські, Реп’яхувату, Товсту, Жовтокам’янську Товсту, Бабину, Водяну, Соболеву могили та інші кургани, дослідження Чортомлика, аби зрозуміти, що можна говорити про «епоху Мозолевського» у вітчизняному скіфознавстві. Борис Мозолевський опублікував 55 наукових та популярних досліджень, найвідоміші з них – монографії «Товста Могила» (1979р.), «Мелітопольський курган» (1990р.), «Скіфський степ» (1983р.).
      Борис Мозолевський чудово поєднав у собі якості досвідченого дослідника археологічних пам’яток, умілого організатора експедицій, а також проникливого лірика, поета тонкої душі. Перші поетичні збірки вийшли російською мовою: «Начало марта» (1963), «Шиповник» (1967), «Зарево» (1971). Потім одна за одною збірки віршів українською: «Веретено» (1980), «Кохання на початку осені» (1985), «І мить, як вік» (1986) і найпопулярніша збірка «Дорогою стріли» (1991). 1971 року був прийнятий до Спілки письменників України. Видав 8 збірок поезій, лірично-прозову повість. Він був i поетом-особистістю, i вченим-особистістю. Особистістю талановитою, багатогранною, самодостатньою.
      1993 року, незадовго до його смерті, об’єднаним рішенням Інституту археології НАН України та Київської Академії Євробізнесу Борисові Мозолевському було присуджено Міжнародний диплом «Золотий скіф», який він не встиг отримати. Він пішов із життя 12 вересня 1993 року.
      Борис Миколайович Мозолевський помер від тяжкої хвороби 13 вересня 1993 року. Похований на Байковому цвинтарі у Києві. 1998 року на могилі споруджено пам’ятник. Слова з його останнього вірша, викарбувані на могильній плиті:

За добро, що робив я на світі,
За усі мої муки й жалі,
Я воскресну в тридцятім столітті
І пройдусь по коханій землі.

Твори
  • Товста Могила. – К.: Наукова думка, 1979. – 251с.: ілюстр.

  • Білі Сни : [вірші : для дітей дошк. віку] / Б. М. Мозолевський ; [упоряд. В. Мозолевська ; худож. І. Григор’єв]. - К. : Власті, 2003. - 24 с. : ілюстр.
  • Герри; Битва після переговорів; Балада про рідну пісню; Смерть Івана Сірка: [поезії] // Література рідного краю: посібник – хрестоматія.– Миколаїв, 2003. – С.106 – 110.
  • Дід Мороз:[вірш]: Передріздвяна феєрія // Дніпро. – 2009. – N12.– C. 105 – 106.
  • Дума про степ: лірична поема // Дніпро. – 1996. – N11 – 12. – C.6– 50.
  • Поклик степу: [поезії] //Літературна Україна. – 2006. – 9 лют. – С.5
  • Скіфський степ : [уривок з книги] / Б. Мозолевський // Культура і життя. - 2006. - №7-8(22 лют.). - С. 3.
  • Снігопад : [вірш] / Б. Мозолевський // Малятко. - 2012. - N 12. - С. 2 : цв.ил.
  • Степ. Учителю: [вірші] // Краєзнавчий альманах. – 2006. – №1. – С.46.


Література про життя і творчість
  • Борис Мозолевський: (1936 – 1993) // Література рідного краю: посібник – хрестоматія. – Миколаїв, 2003. – С.105.
  • Борис Мозолевський // Письменники Радянської України. 1917 – 1987: бібліогр. довідник.– К., 1988. – С. 415.
  • Мозолевский Борис Николаевич // Николаевцы. 1789 – 1999: энцикл. словарь. – Николаев, 1999. – С. 231.
  • Мозолевський Борис Миколайович // Короткий довідник з історії України. – К., 1994 – С. 156.
  • Мозолевський Борис Миколайович, поет, археолог // Літературна Миколаївщина в особах: бібліогр. покажчик. – Миколаїв, 2001. – С.62.
  • Власов В. Скіфська пектораль / В. Власов, О. Данилевська // Власов В., Данилевська О. Визначні пам’ятки України. – К.: Махаон-Україна, 2009. – С. 18 – 25: іл. – (Події і люди української історії)
  • Гузенко Ю. І. До 70-річчя від дня народження нашого земляка Б.М.Мозолевського – історика, археолога, скіфолога, поета / Ю.І.Гузенко, В. П. Шкварець, Г. П. Шкварець // Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження. V Миколаївська обласна краєзнавча конференція. – Миколаїв, 2004. – С. 329 – 333.
  • Нізовський А.Ю. Пектораль із Товстої Могили / А.Ю. Нізовський// Нізовський А.Ю. Сто великих реліквій і скарбів України. – К.: Арій, 2009. – С. 236 – 240: ил. – (100 великих)
  • Низовский А.Ю. Пектораль из Товстой Могилы / А.Ю.Низовский// Низовский А.Ю. Сто великих реликвий и сокровищ. – М.: Вече, 2005. – С. 272 – 276: ілюстр. – (Золотая колекция «100 великих»)
  • Поема золотого сяйва: [21 червня 1971 року археолог і поет Б.Мозолевський знайшов скіфську пектораль] // Український календар– 96. – К, 1995. – С. 195 – 196.
  • Попова Г. Про взаємини та особисту дружбу з Б. М. Мозолевським у споминах А.В. Харлановича / Г. Попова, В. Шкварець // Краєзнавчий альманах. – 2006. – №1. – С.35 – 39.
  • Старовойт Л. В. Духовний потенціал творчості Бориса Мозолевського / Л. В. Старовойт // Старовойт Л. В. Письменники Миколаївщини: літературно-критичні матеріали до курсу «Літературне краєзнавство»: навч. посібник. – Миколаїв, 2007. – С.108 – 116.
  • Стачко В. Спомини про окремі штрихи з життя й діяльності Б.М.Мозолевського / В. Стачко // Краєзнавчий альманах. – 2006. – №1.– С. 44 – 46.
  • Харланович А. Золоте відлуння пекторалі: (спогади про Бориса Мозолевського, археолога, поета, друга) / А. Харланович// Краєзнавчий альманах. – 2006. – №1. – С. 39 – 43.
  • Шкварець В. Борис Миколайович Мозолевський; Історико-археологічна спадщина Бориса Мозолевського; Кілька новітніх зауваг до вивчення історико-археологічної спадщини Б. М. Мозолевського / В.Шкварець // Краєзнавчий альманах. – 2006. – №1. – С. 5 – 26.
  • Шкварець В. Поетична та прозова творчість ученого, історика, археолога Бориса Миколайовича Мозолевського / В. П. Шкварець, Г.П.Шкварець // Краєзнавчий альманах. – 2006. – №1. – С. 27 – 35.


  • * * *

  • Дидыч А. Скифская степь Бориса Мозолевского: к 65-летию со дня рождения николаевского археолога и поэта / А. Дидыч // Николаев. – 2001. – №3 – 4. – С. 61 – 63.
  • Загребельный А. Скифский царь : [о жизни и деятельности Бориса Мозолевского] / А. Загребельный // Вестник Прибужья. - 2011. - №28(14 июля). - С. 10.
  • «Золотими» манівцями Скіфії: (до 75-ї річниці від дня народження Бориса Мозолевського) // Шкільна бібліотека. – 2011. – №1. – C. 17.
  • Кіпіані В. Співець «кароокої Скіфії»: на світлу пам’ять Бориса Миколайовича Мозолевського / В. Кіпіані // Вечерний Николаев. – 1993. – 8 дек.
  • Кухар-Онишко О. С. У пошуках Скіфії: нещодавно пішов з життя видатний археолог і поет Борис Мозолевський / О. С. Кухар-Онишко // Рідне Прибужжя. – 1993. – 4 груд.
  • Месть скифских царей: [о Б. Мозолевском и раскопках древних курганов, которые, как утверждают ученые, связаны с заклятиями] // Новое поколение. – 2003. – 29 окт. – С. 6.
  • Мозолевська В. Пливе в печаль дорога пізня: до 70-річчя Бориса Мозолевського / В. Мозолевська //Літературна Україна. – 2006. – 9лют. – С.1,4
  • Нетудыхата Т. Жертва скифского кургана: [Б. Мозолевский и пектораль] / Т. Нетудыхата // Южная правда. – 2003. – 30 окт. – С. 5.
  • Рубан, В. Учёный и певец скифских степей: [70 лет со дня рождения Бориса Мозолевского]/ В. Рубан // Южная правда. – 2006. – №22(25 февр.). – С.5.
  • Рубан, В. Я памятник воздвиг / В. Рубан // Южная правда. – 2006.– №71(30 июня). – С.5.
  • Тупайло, С. Співець українського степу: (до 70-річчя Бориса Мозолевського)/ С. Тупайло // Рідне Прибужжя. – 2006. – 18 лют. – С.3.
  • Філіпчук Н. «Чому я, мамо, таким вродився? Всі кулі світу ідуть крізь мене»: Фамільні мемуари / Н. Філіпчук // Голос України. – 2009.– 21 січня. – C. 14 – 15.
  • Череватенко Л. Борис Мозолевський: «Люблю тебе, гіркий мій степе»/ Л. Череватенко //Рідне Прибужжя. – 2008. – №70(24 черв.). – С.3.
  • Череватенко Л. «Степе мій полиновий і тирсовий…»: [про творчість Б. Мозолевського]/ Л. Череватенко // Дніпро. – 1996. – №11–12. – С.4 – 6.
  • Черкаська Г. Поет, шукач скарбів і волі : [Борис Мозолевський] / Г. Черкаська // Голос України. - 2014. - N 229. - С. 12.
  • Чинаев А. Скифское золото украинского Шлимана: [к 75-летию Бориса Мозолевского]/ А. Чинаев //Южная правда. – 2011. – №11(1лют.). – C. 2.
  • Шкварець В. Мозолевський Борис Миколайович (1936 – 1993)/ В.Шкварець //Історія України. – 2010. – №6 – 7(лютий). – C. 36-40.